Konut Sigortası

Konut Sigortası Nedir?

Her canlının barınak ihtiyacı gibi insanların da yaşamlarını sürdürebilmesi için bir yaşam alanına ihtiyacı vardır, bizim için en değerli yaşam alanımız tabi ki konutlarımız ve daha sonra gelen iş yerlerimizdir.

konut

Acentesi olduğumuz sigorta şirketleri konut sigortasına farklı isimler verse de hemen hemen tüm teminatlar ve kapsamı neredeyse aynıdır.

Konut sigortası evinizi deprem, sel, terör, hırsızlık, yangın, cam kırılması, kapkaç, misafir eşyalarının korunması gibi birçok konuda korumakta ve sizlere güvenli bir yaşam sunmaktadır.

Konut sigortası yaptırdığınız taktirde tatile çıktığınızda içiniz rahat olacak, çocuklar etrafta top oynarken cam kırılır mı diye düşünmek zorunda kalmayacak, geceleri acaba eve hırsız girer mi korkusu ile sabah etmeyeceksiniz. Tüm bu olumsuzlukları bırakın bizler düşünelim sizlere sefa sürmek kalsın.

Konut Sigortasının Kapsamı Nedir?

Konut sigortası kapsamı doğrultusunda eviniz;

Yangın, Yıldırım infilak etmesi halinde bina teminatı poliçenizde ekli ise bina bedelinizi öder.

Yangın, yıldırım infilak etmesi halinde eşya teminatı sayesinde eşya bedellerinizi öder.

Deprem ve yanardağ püskürmesi halinde bina bedelinizi öder.

Deprem ve yanardağ püskürmesi halinde eşya bedelinizi öder.

Sel ve Su basması halinde, yer kayması, fırtına, kara ve hava araçlarının çarpması, hırsızlık, gasp ve kapkaç halinde sizleri güvence altına alır.

Ayrıca konut sigortası kapsamında;

Ferdi kaza teminatı ( ölüm ve sürekli sakatlık), ( tedavi masrafları ) bulunmaktadır.

3. şahıslara karşı verdiğiniz hasar durumunda sizleri 3. şahıslara karşı mali sorumluluk altına alır.

Hukuksal korumadan yararlanabilirsiniz.

Enkaz oluştuğunda enkaz kaldırma işlerini dahi konut sigortası kapsamında halledilir.

Konut Sigortası Yaptırırken Bilmeniz Gerekenler

  • Konutunuzun inşa maliyeti ne kadar ise o prim girilerek sigorta satın almanız gerekir. Sigortacılığın ve sigortanın amacı eskisini yerine koyma prensibine göre hareket eder. Konutun değerini rayiç bedelden fazla gösterdiğiniz taktirde hasarda sizlere bir avantaj sağlamayacaktır.
  • Konutunuzun içerisindeki eşyaların bedeli ne kadar ise sigortaya o bedelin eklenmesi gerekir.
  • Konut Sigortası fiyatları ilçeden ilçeye fark etmektedir. Çünkü deprem bölgesine uzaklığı ve yakınlığı hasar frekansını göstermekte ve buna göre fiyatlandırma çıkmaktadır. Örneğin Adana ilinin Çukurova ilçesi ile Adana ilinin Kozan ilçesinde konut sigorta fiyatları farklıdır.
  • Konut Sigortanıza bina teminatı ekletmeniz yararınıza olacaktır çünkü deprem olması halinde bina zarar görmese dahi sarsıntıdan dolayı su tesisatında hasar oluşması ve eşyalarınza zarar vermesi halinde konut sigorta şirketi eşyalarınızın bedelini ödemeyecektir.

Konut Sigortası Yaptırdıktan Sonra Bilmeniz Gerekenler

  • Konut sigortası yaptırdığınızda poliçeniz bitene kadar ekspertiz raporu tutulmadan 7/24 çilingir hizmetinden yararlanabilirsiniz.
  • Cam kırılması teminatı sigorta poliçesine eklenmişse eğer, poliçeye konu olan evdeki “kapı ve pencereler, aynalar, camdan mamul masalar” sigorta kapsamındadır.

Konut Sigortası Fiyatı Hangi Kriterlere Göre Belirlenir?

  • Konutun inşa maliyeti.
  • Konutun bulunduğu il, ilçe, semt. Örneğin Pınar Mahallesi. Çukurova ADANA
  • Konutun metre karesi.
  • Konut içerisinde eşya var ise eşyaların bedeli.