Kasko

Kasko Nedir?

Kasko isteğe bağlı bir sigorta türüdür. Herhangi bir hasar durumunda araç içinde bulunan kişileri ve aracı teminat altına alır. Araçta sigortalının iradesi dışında oluşacak zararları güvence altına almak için yapılan bir sigorta türüdür.

ucuzsigortala-kasko

Neden Kasko Yaptırmalısınız? 

Herhangi bir motorlu taşıtın sigortalının isteği haricinde hasar alması, çalınması, çalınmaya teşebbüs edilmesi ve yanması gibi hallerde sigortalıya tazminat ödenmesini sağlamak ve eskisini yerine koymak için yapılır.

Araç Sahibinin Hasar hallerinde bilmesi gerekenler

  • Hasar, kaza oluşması halinde bu hasarın 5 iş günü içerisinde sigorta şirketine bildirilmesi gereklidir.
  • Sigortalının elinde kaza tutanağı yok ise kazanın nasıl olduğunu ve tahmini masrafı yazılı bir şekilde şirkete beyan etmesi gerekmektedir.

Sigorta Kapsamı

Bu sigorta poliçesi isteğe bağlı şekilde kısıtlanabilir veya genişletilebilir, standart teminatlar dışında ek talep doğrultusunda ekstra teminatlar eklenebilir.

STANDART TEMİNATLAR

Deprem

Çarpma, çarpılma, devrilme

Yanma

Çekilme ve Çekme Zaraları

Sel ve Su baskını

Kasko Fiyatı ‘nın Belirlenmesi

Fiyatların belirlenmesinde bir çok unsur etkilidir. Bunlar;

  • Aracın kasko değeri
  • Aracın marka ve modeli
  • Araç sahibinin mesleği ( Her sigorta şirketinin kask sigortasında geçerli değil )
  • Araç sahibin yaşı ve ikamet adresi
  • Aracın kullanım şekli
  • Aracın geçmiş hasar durumu
  • Aracın plaka ili. Örneğin Adana Plaka Kasko

En Fazla Kaç Yaşındaki Araçlara Alabilirsiniz?

Eğer 10 yaşından küçük araca sahip iseniz ve bu sigortayı yaptırabilirsiniz. Ancak bazı durumlarda bu geçerli değildir. Eğer aracınız 2006 model yani 10 yaşında ise ve 2016 yılı içerisinde kasko sigortası satın aldığınızda gelecek sene de poliçenizinuzu devam ettirebilirsiniz, poliçenizin devam ettirilebilmesi için sigortanın bitiş tarihi geçirilmeden vaktinde yenilenmesi gerekmektedir. Böylelikle 15 20 yaşına kadar araca kasko sigortası kestirebilirsiniz.

Yeni Değer Teminatı Nedir?

Yeni değer teminatı genişletilmiş kasko poliçelerinde bulunmaktadır. Ayrıca yeni değer teminatı sıfır araçlarda verilen bir teminattır ve aracın 1 sene içinde tam ziya yani tam hasar görmesi, perte çıkması halinde sigorta şirketinin sigortalıya ödeyeceği araç alınırken faturada ki yazan meblağdır.

Kasko Sigortası Satın Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Aracınıza kasko sigortası alırken öncelikle teminatlarda muafiyet olup olmadığına bakmalısınız, muafiyet olması halinde muafiyet oranı doğrultusunda oluşan hasarın bir kısmını sizlerin ödemesi istenecektir. Yani eğer 100.000 TL lik bir aracınız var ise ve örneğin deprem muafiyeti %20 ise aracınız tam hasar aldığında sigorta şirketi 80.000 TL ödeyecek ve %20 lik muafiyetten dolayı kesinti yapacaktır.

Ayrıca poliçenizde anlaşmalı cam servisi mi yoksa yetkili servis mi olduğuna yani cam muafiyeti olup olmadığına dikkat etmelisiniz. Eğer sadece anlaşmalı cam servisi var ise yani cam muafiyeti olması halinde aracınızın camını yetkili serviste değiştirdiğiniz taktirde 150 TL civarı bir meblağı servis sizlerden talep edecektir.

 

Pert araçlara kasko yapılıp yapılmadığını öğrenmek için PERT KASKO makalemizi okumanızı öneririz.

Adana Kasko Fiyatları hakkında bilgi almak için